אתם לא לבד!  אימון קוגניטיבי לשיפור הזיכרון, הקשב והריכוז בליווי מאמן אישי
התחל את תהליך האימון עם
הצטרף לרשימת התפוצה
שם פרטי
שם משפחה
דואר אלקטרוני

מי יכול לאבחן הפרעת קשב וריכוז?


"להרוג כלב לא מרפא את הנשיכה". פתגם סיני
ארבעים דקות שלמות כבר בילו הילד א' והוריו בקליניקה של הרופא, ועדיין הוא התנהג למופת. הרופא נתן מבט ספקני בהורים וציין כי הוא אינו רואה בעיה. אלא שאז התחיל א' לפרק לו את המחשב ולמשוך בוילונות המגוהצים של הקליניקה. כעבור עשר דקות נוספות הם יצאו משם עם מרשם לריטלין.
המקרה הזה אינו יוצא דופן. כאשר מדובר בילדים, לעיתים קרובות הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז (ADD) או הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD) אינם באים לידי ביטוי במהלך הבדיקה הקלינית אצל הרופא, ולכן האבחון חייב לכלול תחקור מקיף של ההורים ושל גורמי מערכת החינוך לגבי התפקוד בפועל של הילד בבית, בבית-הספר ובפעילויות חברתיות אחר הצהרים. לדיווח זה של ההורים והמורים על התנהלות הילד בחיי השגרה יש חשיבות רבה.
לא קיים כלי אבחון יחיד שנותן תשובה ברורה לגבי קיומה של הפרעת קשב. האבחון צריך לכלול:
  • ראיון עם הורי הילד או עם המטופל
  • בדיקה קלינית 
  • שאלוני הערכה
  • בדיקה רפואית 
  • הערכה רגשית 
  • כליים אבחוניים נוספיים - על פי הצורך מבחנים ממוחשבים אבחון BRC - מאפשר קבלת תמונה מעמיקה ומקיפה על כל תפקודי הקשב, התפקודים הניהוליים, תפקודי למידה וסינון רגשי. בעל תיקוף מדעי בין-לאומי,Tova' אבחון פסיכולוגי,הערכת כישורי למידה ועוד.

האבחון הסופי של הפרעת קשב הוא משימה מורכבת, שמתבצעת על ידי נוירולוג, פסיכולוג קליני, פסיכולוג חינוכי, פסיכיאטר או נוירופסיכולוג. רופא בלבד יכול לקבוע אבחנה של הפרעת קשב, ויש צורך גם בנוירולוג כדי לשלול הפרעות נוירולוגיות אחרות. לחצו כאן להורדת חוזר מנכ"ל משרד הבריאות בנושא זה.