אתם לא לבד!  אימון קוגניטיבי לשיפור הזיכרון, הקשב והריכוז בליווי מאמן אישי
התחל את תהליך האימון עם
הצטרף לרשימת התפוצה
שם פרטי
שם משפחה
דואר אלקטרוני

חדשות ומאמרים


 • אבחנה של הפרעת קשב וריכוז יכולה להשתנות עם הגיל

  pediatrics 23.03.14
  רק בגלל שילדים מאובחנים כבעל הפרעת הקשב והיפראקטיביות (ADHD) כשהם צעירים לא אומר שהם ממשיכים להראות תסמינים של הפרעת הקשב בהמשך חיים.
  למעשה, חלק מילדים יכולים ל"אבד" את האבחנה של הפרעת קשב וריכוז ולכך מספר סיבות שונות.
  מחקר שנערך לאחרונה מצא את חלק מהגורמים שיכולים לעזור להורים ולרופאים לחזות אם ילד צפוי להישאר אובחן עם הפרעות קשב וריכוז מעשור מאוחר יותר.
  בין גורמים אלה היו התנהגויותיו של הילד הצעיר, עמדת סוציו אקונומי של המשפחות והיסטורית הבריאות של הוריו.
  המחקר, בראשות אוולין ג חוק , MD, מהאגף לרפואת ילודים בבית החולים לילדים בבוסטון , בדק מה גורמים יכול לשמש כדי לקבוע את הסבירות שילד יהיה הפרעת קשב וריכוז בטווח הארוך.
  מחקרים בעבר הראו כי כמחצית מכל הילדים שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז לפני גיל 7 אינן עומדת בקריטריונים להפרעה כשהם גדולים יותר .
  חוקרים רצו ללמוד מה הגורם לילדים שמאבדים את האבחנה ושאולי יש במשותף. לכן, הם עקבו אחרי 120 ילדים, בגילי 3 עד 6 ,אשר אובחן כבעלי הפרעת קשב וריכוז בין השנים 2003- 2008.
  כאשר החוקרים יצרו קשר עם המשפחות של הילדים אלה בין השנים 2012 ו-2013, הם מצאו כי 70 אחוזים מהילדים עדיין עמדו בקריטריונים להפרעת קשב וריכוז .
  בנוסף החוקרים ניתחו את האבחונים והשאלונים שמילאו ההורים כשהילדים אובחנו בתחילה.
  התוצאות הראו כי יש התנהגויות אשר יכולות לנבא את המשך הופעת הפרעת הקשב והריכוז בגיל בוגר יותר.
  מידת ההחצנה של ההתנהגות ומנגד מופנמות ייתר אשר נצפים בין בגיל 3-6 מהווים מדד ניבוי להמשך הופעת הפרעת הקשב בגיל בוגר יותר. שני מדדים נוספים לניבוי המשך הופעת הפרעת הקשב הן ההיסטוריה הבריאותית\נפשית של המשפחה והמעמד הסוציו אקונומי.
  המחקר מציין שילדים שבמשפחתם היסטוריה של בעיות נפשיות או.\ו מעמד סוציו אקונומי נמוך ימשיך לסבול מתסמינים של הפרעת קשב גם בעתיד. מהמחקר עולה עוד שכמחצית מהילדים ש"איבדו" את האבחנה של הפרעת הקשב היו למעשה בעלי קשיים אחרים כמו לקויות למידה, הפרעות רגשיות ואוטיזם.
  בנוסף במחקר נמצא שיש חשיבות להדרכה ותמיכה הורית , ככל שההורים יודעים כיצד לעזור לילדיהם כך הם עוזרים לילדיהם להתמודד בגיל בוגר יותר.
  לסיכום ככל שנתחיל לאבחן ולטפל בגיל צעיר נוכל לסייע לילדים ללמוד להתמודד טוב יותר.

  >> לכתבה המלאה
 • המעורבות של מבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז בתאונות דרכים, סיכונים ודרכי התמודדות

  jama 05.02.14
  מחקר חדש מראה שמבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז נמצאים בסיכון של כ45% יותר להיות מעורבים בתאונות דרכים חמורות בהשוואה למבוגרים ללא ההפרעות קשב וריכוז. המחקר מראה שהשימוש בטיפול תרופתי מפחית עד כ50% מהתאונות בהם מעורבים מבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז.
  המחקר כלל כ- 17,000 אנשים עם הפרעות קשב וריכוז על פני תקופה של ארבע שנים (2006-2009) . במחקר ניתחו את גורמי הסיכון לתאונות אצל מבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז והאם השפעת התרופות מפחיתה את הסיכונים.
  תוצאות המחקר הנוכחי העומדות בקנה אחד עם מחקרים קודמים, מראות כי מבוגרים בעלי הפרעות קשב וריכוז אשר מטופלים בצורה מותאמת מפחיתים את הסיכון להיות מעורבים בתאונות דרכים.
  >> לכתבה המלאה
 • שימוש ב-MRI מאפשרת אבחנה מדויקת יותר של הפרעת קשב וריכוז

  medicalxpress 03.12.13
  בכינוס השנתי של האגודה הרדיולוגית של צפון אמריקה (RSNA) הוצג מחקר אשר מראה שהשימוש  ב-MRI מספק דרך לא פולשנית כדי למדוד את רמות ברזל במוחם של אנשים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות ויכול לסייע לרופאים לאבחן בצורה יעילה ואובייקטיבית יותר. 

  >> לכתבה המלאה
 • המרכז אמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן מדווח על עלייה באבחון הפרעות קשב וריכוז

  http://jaacap.org/ 24.11.13
  מחקר חדש של מהמרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן(CDC) מדווח שמחצית מהילדים האמריקאים שאובחנו עם הפרעת קשב (ADHD ) מאובחנים בגיל שש, יתר על כן, ילדים עם הפרעות קשב וריכוז חמורה מאובחנים לעתים קרובות בגיל מוקדם יותר מחציתן בגיל ארבע.
  על פי המחקר בשנים שבין 2011-12 , 11% מכלל בני הנוער בארה"ב בגילים שבין ארבעה ושבע עשרה אובחנו עם הפרעות קשב וריכוז.6.1% מילדים בגיל הזה קיבלו טיפול תרופתי.
  לדברי אחת מהחוקרות(Susanna Visser) טיפול התנהגותי צריך להיות הטיפול הראשון לילדים בגיל גן ילדים שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז ".היא הוסיפה, "כאשר ילדים שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז מקבלים את הטיפול נכון , יש להם את סיכוי טוב יותר להצליח בבית הספר, בבית ולתפקד בצורה מותאמת בחברה".
  המחקר סוקר את שכיחות התופעה במדינות השונות בארה"ב, על פי עורכי המחקר . שכיחות התופעה נעה בין 4% בנבאדה ועד לכ-15% בארקנסו וקנטאקי

  >> לכתבה המלאה
 • השימוש באמצעי מדיה והשפעתה על איכות השינה בקרב ילדים עם הפרעות קשב, ילדים על ספקטרום האוטיסטי בהשוואה לאוכלוסיה הרגילה

  20.11.13
  ילדים על הרצף האוטיסטי וילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז נוטים לשימוש מוגזם באמצעי תקשורת (טלוויזיה, משחקי מחשב ועוד) ונמצאים בסיכון גבוהה להפרעות בשינה אולם עד כה לא נחקר הקשר בין שימוש באמצעי מדיה לפני השינה על הפרעות בשינה.
  מטרת המחקר הנוכחי לבחון את יחסי גומלין בין השימוש באמצעי המדיה (טלוויזיה, מחשב, ומשחקי וידאו) והשינה בקרב ילדים על הרצף האוטיסטי (ASD) בהשוואה לילדים בעלי הפרעות קשב ולאוכלוסייה הרגילה.
  תוצאות המחקר מראות שהשימוש באמצעי מדיה לפני השינה משפיע בצורה גדולה יותר על ילדים על הרצף האוטיסטי יותר מאשר על ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז או על אוכלוסייה הרגילה.
  עדין ישנם שאלות רבות לא ברורות הצריכות בירור.
  בכל מקרה המסקנה הפשוטה והברורה שימוש באמצעי מדיה לפני השינה בעייתי!
  >> לכתבה המלאה